Tak sme si zvykli, niekto s radosťou a iní s obavami, že staré žiarovky skončili na skládke a nahrádzajú ich tie, čo sú špecifické technológiou LED. Tá funguje na princípe rozžiarenia svetlo emitujúcich diód, ktorých prevádzka je údajne úspornejšia o 80 až 90%. Postupne začali byť nahrádzané aj iné formy osvetlenia, pričom úspornú a modernú alternatívu v súčasnosti predstavujú aj také led reflektory.
- Prakticky vo všetkých formách vravíme o úspornejšej ceste pravidelného osvetlenia.
So svetelnými diódami sa ale viaže tiež dlhšia životnosť, ktorá sa v priemere uvádza na cca 50 000 hodín žiarenia ( vo všeobecnosti od 25 000 do 100 000 hodín). Teda úsporné vlastnosti spoločne s vyššou životnosťou sú jedným z dôvodov, prečo staré žiarovky skončili tam, kde sú. Pre porovnanie sa ešte hodí dodať, že moderné žiarovky, čo využívajú spomenuté diódy, vynakladajú spotrebovanú energiu z veľkej časti do svetla, pričom do tepelných vlastností ide spravidla len minimum.
Hlavným dôvodom, prečo EÚ vyradila z trhu už aj poslednú klasickú žiarovku je fakt, že pre dnešnú dobu už predstavovali neefektívnu cestu hromadného používania, ktorá navyše nebola ekologická a spotrebovala viac energií. Po ich vyradení zostali používané ešte halogénové žiarovky, čo sú oproti tým starým o 45 % úspornejšie, vydržia asi dvakrát viac a ich svetlo nabehne rýchlejšie. Známe následne zostali aj úsporné žiarivky, ktoré ale predstavovali vyššie finančné náklady, hoci ponúkali šetrenie elektrickej energie a asi 10-násobne vyššiu životnosť.
Technologicky vyspelým trendom je však predovšetkým led žiarovka ako aj ostatné formy produktov, čo k osvetleniu využívajú svetlo emitujúce diódy. Ako bolo spomenuté na začiatku, ponúkajú bezkonkurenčne vysokú úsporu energií a takisto vydržia žiariť viac, než 20 000 hodín. Aj napriek vyššej prvotnej investícii sa vďaka spomenutým vlastnostiam náklady vrátia pomerne rýchlo.